SEC’in ETH Kararının Ardından SOL, MATIC, ADA İçin Sırada Ne Var?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ETH ve altcoinlerde yükselişe yol açan Ethereum soruşturmasını kalıcı olarak kapattı. SEC’in bu hamlesi özellikle XRP topluluğunda şüphe uyandırsa da, Ether’in bir emtia olarak statü kazanması, Solana (SOL), Cardano ve Polygon gibi tüm proof of stake (PoS) kripto para birimlerinin emtia olduğu anlamına mı geliyor?

Ethereum kararı ile SOL, MATIC’e neler olacak?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından başlatılan Ethereum soruşturmasının kalıcı olarak kapatılması, kripto para piyasalarında heyecan yarattı. Bu karar, XRP topluluğunda şüphe uyandırırken, Ether’in statüsünün menkul kıymet olmadığı anlamına mı geliyor ve bu durum diğer Proof-of-Stake (PoS) kripto paraları, yani Solana (SOL), Cardano ve Polygon gibi varlıkları nasıl etkileyecek?

SEC’in Ethereum soruşturmasını kapatması, Solana, Cardano ve Polygon gibi diğer PoS kripto paraların da menkul kıymet olarak sınıflandırılmayacağı yönünde spekülasyonlara yol açtı. Bu gelişmeyle birlikte Ether, düzenleyici belirlilik açısından Bitcoin ve XRP’nin önüne geçmiş oldu.

XRP topluluğu da harekete geçti

XRP topluluğunun tanınmış isimlerinden biri olan Bay Huber, eski SEC menkul kıymetler avukatı Marc Fagel’e, SEC’in Ethereum’u menkul kıymet olarak görmemesi durumunda diğer PoS projelerinin akıbetinin ne olacağını sordu. Bu gelişme, Solana, Cardano ve Polygon gibi önemli PoS kripto paraları üzerinde de bir soru işareti bıraktı. Zira SEC, daha önce açtığı davalarda Binance, Coinbase ve diğer borsalar üzerinden işlem gören bu kripto paraları menkul kıymet olarak sınıflandırmıştı.

Marc Fagel konuya ilişkin olarak, “SEC’nin düşüncelerine dair net bir bilgiye sahip değilim, ancak bu çıkarımı yapmazdım. SEC’in soruşturmayı kapatmasının arkasındaki kanıtı (veya kanıt eksikliğini) bilmiyorum ancak güçlü savunmaların (diğer kripto paralarda bulunmayan) varlığı büyük bir etken olmuş olabilir.” şeklinde yanıt verdi.

SEC’den bir açıklama gelecek mi?

Paradigm kuruluşunda devlet ilişkileri sorumlusu Alexander Grieve ise, SEC’in soruşturma kapatıldığında şirketlerden birini öne çıkarmasının alışılmadık bir durum olduğunu belirtti. Grieve, “SEC’in böyle bir açıklama yapma zorunluluğu yok.” dedi. Ayrıca, Ethereum Vakfı soruşturmanın bir parçasıydı ancak kendilerine herhangi bir mektup gönderilmedi. Marc Fagel de, bir soruşturma devam ederken taraflarından birine kapatma bildirimi gönderilmesinin oldukça sıra dışı olduğunu doğruladı.

Consensys, SEC Uygulamalar Bölümü’nün Ethereum 2.0 hakkındaki soruşturmayı 18 Haziran tarihli bir mektupla kapattığını duyurdu. Şirket, bu durumu Ethereum geliştiricileri, teknoloji sağlayıcıları ve sektör katılımcıları için büyük bir kazanım olarak nitelendirdi. Bu karar, Consensys’in SEC’e yazdığı bir mektupla teyit talebinin ardından geldi. Mayıs ayında onaylanan ETH ETF’lerinin, ETH’nin menkul kıymet olarak sınıflandırılmasının bir sonucu olduğu düşünülüyor.

Consensys, SEC’ye karşı açtığı davayı sürdüreceğini açıkladı. Şirket, kullanıcı arayüzü yazılımı MetaMask Swaps ve Staking’in menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediğini SEC’ten yazılı bir teyit ile belgelendirilmesini talep ediyor. Kısacası, Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılmamasının diğer PoS kripto paralarının statüsünü nasıl etkileyeceği henüz net bir şekilde belli değil. SEC’in bu konudaki tutumu belirsizliğini korurken, XRP topluluğunun tepkileri ise olumsuz yönde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir