İslam Memiş altın için bekleyin dedi

Altın fiyatları yeni haftaya hızlı bir yükselişle başladı. Spot piyasada altının onsu 2 bin 450 dolarla rekor seviyeyi gördü.

Ons altın ve Dolar/TL ile gerçekleştirilen hesaplamaya göre gram altın 2 bin 539 TL ile rekor bir artış gösterdi.

Geçen hafta, Çarşamba günü duyurulan verilerin Nisan ayında enflasyonun beklenenden fazla düştüğünü göstermesinden sonra ABD doları gerilemiş ve Hazine tahvilleri artmıştı. Bu durum da altına destek sağlamıştı.

Altının güvenli liman statüsü özellikle Ortadoğu’daki jeopolitik gelişmelerden sonra yeniden gündeme geldi.

Cumartesi günü Çin’e giden bir petrol tankerinin Kızıldeniz’de Husi füzesi tarafından hedef alınması da genel olarak jeopolitik risklerin arttığını gösterdi.

Öte yandan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son zamanlarda altın fiyatlarındaki hareketlilikle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Yatırımcılara dikkatli olmaları ve doğru hamleleri yapmaları gerektiğini ifade etti.

İslam Memiş, ons altın tarafında yatırım yapmayı düşünenlere beklemelerini söyledi. Elinde TL bulunanlara ise altın yerine dolar almayı tavsiye etti. Memiş, doların yatırım amacıyla değil, altına dönüştürmek için tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Dolar alımının altına çevrilebilirliğin, belirten Memiş, dolar almanın aslında altın almak amacı taşımadığını söyledi. Parite üzerinden altına dönüştürmek için dolar alındığını duyurdu.

İslam Memiş, altın dolar paritesinin önemini vurgulayarak, elinde TL olanların altın yerine dolar alması gerektiğini yineledi. Altın fiyatlarının dolar bazında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Memiş, altın ve dolar alarak altını daha uygun fiyata getirmenin yatırımcılar için avantajlı bir strateji olacağını söyledi.

Elindeki varlıkları dolar cinsinden değerlendirmenin önemli olduğunu belirten İslam Memiş, altın fiyatlarının dolar bazında seyrettiğini ve altın alımının karlı olması için belirli bir dolar seviyesinin altına düşmesi gerektiğini ifade etti.

77 bin 400 dolar seviyesinin altının alımı için karlı bir nokta olduğunu ifade eden Memiş, belirli dolar seviyelerinin altına düşüldüğünde altın alımının yapılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir