Biden, ABD-Meksika sınırını göçmen girişlerine kapattı

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişlerine geçici olarak kapatan başkanlık kararnamesini imzaladı.

AA’nın haberine göre, ABD Başkanı Biden’ın, ülkenin güney sınırından yasa dışı göçmen girişlerinin günlük üst limiti aşmasının ardından başkanlık kararnamesine onay verdiğini duyurdu.

Beyaz Saray’ın açıklamasında, kararnameyle ABD-Meksika sınırı göçmen girişlerine geçici olarak ve derhal kapatıldı.

Biden’ın kararnamesi, günlük 2 bin 500 olan üst limitin son aylarda aşılması nedeniyle yasa dışı geçişlerinin derhal durdurulmasını ve sınır muhafızlarının göçmenleri sınır dışı etmesini öngörüyor.

Konuyla ilgili telekonferans yoluyla basın brifingi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, söz konusu kararın geçici olduğunu ve günlük göçmen giriş sayısı 1500’ün altına düşene kadar uygulanacağını belirtti.

Öte yandan, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ise Biden’ın başkanlık kararnamesinin uygulanmaya başlamasının ardından kararı mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı. ACLU, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde de benzer bir kararın alındığını, o kararın yasa dışı olduğunu ve Biden’ın bu kararının da yasa dışı olacağını savundu.

2018 yılında dönemin başkanı Trump, ülke sınırlarından giren göçmenlerin derhal sınır dışı edilmesini öngören “sıfır tolerans” adlı karara imza atmış, 2020 yılında başkanlık seçimlerini kazanan Biden, Trump döneminin bu uygulamasını kaldırmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir